Magánszülészet logo
magánszülészet.huSzülészeti és nőgyógyászati magánklinikák Magyarországon

Terhességi cukorbetegséggel kapcsolatos információk

terhes1.webp

A terhesség idején több olyan hormon termelődik, amelyek az inzulinnal ellentétes hatásúak, és amennyiben nem tud lépést tartani a megnövekedett igénnyel a hasnyálmirigy, kialakul a szénhidrát-anyagcsere zavara. Az úgynevezett gesztációs diabétesz veszélyt jelenthet a babára és az anyára is.


A várandós nők 5 százalékánál jelentkeznek a diabétesz tünetei, 3 százalékuk már a terhesség előtt cukorbeteg volt, a többieknél a várandósság alatt alakul ki cukoranyagcsere-zavar. A gesztációs diabétesz a terhességi cukorbetegséget jelenti.

A szervezet szénhidrát-anyagcseréje és vércukorszint-szabályozása megváltozik a várandósság idején, ehhez általában képes alkalmazkodni a szervezet fokozott inzulintermeléssel, viszont nem minden esetben. Általában a terhesgondozás alkalmával, a szokásos vércukor ellenőrzéskor vagy a vizeletvizsgálatkor derül fény a csökkent glükóztoleranciára vagy a terhességi cukorbetegségre. Amennyiben felmerül a gyanú, cukorterheléses vizsgálatot végeznek a nőnél, ennek során 75 gramm szőlőcukrot tartalmazó víz elfogyasztása előtt és utána, meghatározott időközökben megnézik a vércukorszintet.

  • Normális szénhidrát-anyagcserénél az éhgyomri vércukorszint nem haladja meg a 6,0 mmol/l-es értéket, a szőlőcukor elfogyasztása után 2 órával pedig 7,8 mmol/l-es érték alatt marad.
  • Amennyiben 7,8 mmol/l felett van a vércukorszint, de nem magasabb, mint 11,1 mmol/l, csökkent cukortűrő képesség áll fent.
  • Ha a 11,1 mmol/l-t is meghaladja, cukorbetegségről beszélünk.
     

Mit okozhat a babánál?

A terhességi cukorbetegségben a magzatra jellemző lehet a nagyobb súly és termet, megnövekedett szervek (például máj, szív), és nagyobb az esély arra, hogy koraszülött jön a világra, szívelégtelenséggel párosulva vagy légzésproblémákkal jön a világra, valamint előfordulhat az is, hogy a gyermek később cukorbeteg lesz. Éppen ezért fontos, hogy a diabéteszes kismamára jobban odafigyeljenek, többszöri ellenőrzés javasolt, a szokásosnál gyakoribb ultrahang vizsgálat is történik, folyamatosan figyelik a magzat növekedését.

Megfelelő étrend és kezelés

A zsírszegény, rostban gazdag diétával az a cél, hogy normál tartományon belül maradjanak a vércukorszintek, illetve a magzat a fejődéséhez szükséges minden tápanyagot megkapjon. Az étrendet minden esetben egyénre szabottan kell összeállítani, nincs két egyforma testtömeggel, életkorral és vércukor-értékekkel rendelkező kismama. Emellett figyelembe kell venni az életmódot és a fizikai aktivitást is.

Fontos betartani a saját és a születendő gyermek érdekében a diétát!

Az anyai testsúly gyarapodás ideális esetben ne haladja meg a 8 kg-ot. 

  • Három főétkezés és három kis étkezés javasolt, ennek 40-50%-a élelmi rostokban gazdag összetett szénhidrát (zöldségek, teljes kiőrlésű gabonából készült élelmiszerek), 20-25%-a fehérje (hús, tej), 30%-a pedig zsírféle, inkább telítetlen zsírsavakban gazdagabb olaj legyen.
  • A reggeli magas rosttartalmú, könnyű étkezés legyen, mert ebben a napszakban gyakoribb a jelentősebb vércukor-emelkedés.
  • Az esti utolsó étkezés és a reggeli első étkezés között ne teljen el 10 óránál több idő.

Terhességi diabétesz során ajánlott ételek

Gabonakészítmények: teljes kiőrlésű lisztből, durum vagy graham lisztből készült kenyér, tésztafélék és péksütemények, zabpehelyliszt, korpát tartalmazó péksütemények és kekszek, barna rizs.

Húsok és húskészítmények: sovány húsok, például baromfi bőr nélkül, lezsírozott sertéskaraj, sertéscomb, halak közül a busa, tonhal, hekk, keszeg, felvágottakból a csirkemell sonka.

Zöldségek: korlátlanul fogyaszthatóak saláták, zöldpaprika, paradicsom, uborka, retek, brokkoli, karfiol, padlizsán, sóska, spenót, zöldbab, spárga, valamint szénhidráttartalmat beszámítva fogyaszthatóak a kukorica, sütőtök, sárgarépa, zöldborsó, sárgaborsó, burgonya, lencse, szárazbab.

Gyümölcsök: mért mennyiségben fogyaszthatóak a hazai idénygyümölcsök nyersen, salátaként vagy smoothie formájában, alma, körte, málna, eper, őszibarack, sárgabarack, nektarin, szeder, szilva, görögdinnye, sárgadinnye, gesztenye, meggy, cseresznye, narancs, mandarin, ananász, grapefruit.

Tej és tejtermékek: szénhidráttartalom beszámításával zsírszegény tej, joghurt, sovány és félzsíros sajt és túró, light gyümölcsjoghurt, sovány tejföl

Tojás: elsősorban a tojásfehérje, hetente maximum 2-3 db sárgájával zsírszegény módon elkészítve.

Édesítőszerek: természetes édesítőszer (Stevia), mesterséges édesítőszer (eritrit, nyírfacukor).

Italok: csapvíz, szénsavmentes ásványvíz, cukormentes italok és gyümölcslevek, gyümölcstea, zöld tea édesítés nélkül vagy energiamentes édesítővel, maximum napi 1-2 kávé ajánlott energiamentes édesítővel.

Amennyiben a diétával nem érnek el megfelelő vércukorszinteket, megbeszélve a diabetológus szakorvossal, el kell kezdeni az inzulin adását, amely egyénre szabottan, öninjekciózás formájában történik.

share-ico

Megosztás

fb-icoFacebookemail-ico

Másolás vágólapra

Vágólapra másolva!