Milyen vizsgálatok szükségesek az újszülöttnél?
A klinikákon született babákat a lehető leghamarabb, még az adott intézményben neonatológus vagy gyermekgyógyász szakorvos vizsgálja meg, ezen kívül megkapják a kötelező BCG-oltást, elvégzik a kötelező szűréseket, hogy egészségesen térhessen haza a baba és az anyuka is.
A baba megszületését követő 24 órán belül megtörténik a legtöbb szükséges vagy kötelező vizsgálat, így egyebek mellett ellenőrzik a testi fejlettséget, a különböző testjáratok átjárhatóságát, valamint fontos az esetlegesen jelenlévő fejlődési rendellenességek korai felismerése. Célzottan szűrik a veleszületett anyagcsere-betegségeket.
Életkorhoz kötött szűrővizsgálatok, az első négy nap:
• Teljes fizikális vizsgálat: a bőr, nyak, mellkas, szív, tüdő, has, hát, nemi szervek, végtagok, gerinc és csípő vizsgálata, a testjáratok átjárhatósága
• Testtömeg, testhossz, fejkörfogat mérése
• A fejlettség meghatározása, a fejlődési rendellenességek kiszűrésére
• Ideggyógyászati vizsgálat
• Csípőficam szűrés
• Érzékszervek működésének vizsgálata (hallás objektív vizsgálata, látás vizsgálata)
• PKU teszt – anyagcsereszűrés
Apgar-teszt
Az újszülött állapotának felmérésére szolgáló vizsgálat, ennek eredményét egy pontrendszer értékeli. A vizsgálat során 5 szempont szerint pontozzák az újszülöttet:
1. Appearance = megjelenés → bőrszín
2. Pulse = pulzus → szívfrekvencia
3. Grimace response → reflexek, válaszreakciók
4. Activity → izomtónus
5. Respiration → légzésfrekvencia
Ez az egyik legelterjedtebb vizsgálati módszer az újszülöttek pontozására. Ennek során a baba 1 perces, 5 perces, majd 10 perces életkorában megnézik az 5 paramétert, majd ezeket pontozzák 0-1-2-ig terjedő skálán. Minél jobb az adott paraméter, annál nagyobb pontszámot kap. A teszt eredménye általában 7 és 10 pont közé esik az egészséges újszülöttnél, a kevesebb mint 7 pont pedig azt jelzi, hogy a csecsemőnek orvosi beavatkozásra van szüksége, például légzéstámogatás vagy a szívverés megfigyelése indokolt.
Anyagcsereszűrés
A veleszületett anyagcsere-rendellenességek kiszűrése érdekében történnek laboratóriumi vizsgálatok a klinikán. A hazai protokoll előírja a babák ez irányú kötelező szűrését a fenilketonúria, a galaktozémia és a biotinidáz-hiány (BTD), valamint több betegség esetében. A biotinidáz-hiány következményei lehetnek a fejlődési hiány, halláscsökkenés, a látóideg degeneratív betegsége, légzési problémák, rohamok. A tünetek alattomosan fejlődnek ki a csecsemőkorban. Galaktozémia esetében a szervezet nem tudja lebontani a tejcukor összetevőjét, a galaktózt, ezért a tejjel táplált és időben nem kiszűrt csecsemők életkilátásai igen rosszak.
A fenilketonúria egy örökletes anyagcsere-betegség, amelynek következtében a szervezet nem képes lebontani a fenil-alanin nevű aminosavat. A táplálékkal bevitt aminosav felhalmozódva a szervezetben káros következményekkel járhat az agy fejlődésére, mentális visszamaradottságot okozhat.
Nagyon fontos, hogy az újszülötteknél már pár napos korukban elvégezzék a PKU tesztet, amely egyetlen vérvételt jelent csupán: vért vesznek a kisbabától egy apró tűvel, úgy, hogy megszúrják a baba sarkát, majd a vért szűrőpapírra csepegtetik, ezt pedig laboratóriumban tesztelik.
Van olyan magánszülészet, amely az extra szülési csomagban kínálja az édesanya és az újszülött megfigyelését és ellátását, ebben benne található a BCG-oltás, a PKU teszt, valamint a hallásvizsgálat, a vizitek, a fájdalomcsillapítás, szükség esetén pedig extra neonatológiai ellátás is biztosított.
Mi történik otthon?
A baba és anyukája hazaengedése előtt meg kell győződni arról, hogy megfelelően táplálja-e a mama az újszülöttjét, minden a legnagyobb rendben van-e. A kötelező BCG-oltást is ekkor kapja meg a csecsemő, hogy védettséget szerezzen a mycobaktérium által okozott gennyes agyhártyagyulladás és a TBC ellen. Korai hazaengedéskor pedig fontos a K-vitamin-pótlása.
A neonatológus szakorvos a születés után 6 hetes koráig követi és ellenőrzi a csecsemőt, majd ezután csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvos végzi a gondozást. A baba hazaérkezése után a védőnő, illetve a házi gyermekorvos is meglátogatja a családot. Az anamnézisfelvétel után fizikális vizsgálatok szükségesek.